Паметна плоча-барелеф на писателя Ивайло Петров

Да си спомним за Ивайло Петров

От днес на столичната улица "Солунска" 35 върху фасадата на дома, в който писателят Ивайло Петров е живял от 1978 г. до 2005 г. е поставена негова паметна плоча-барелеф. Инициативата е във връзка с 85-тата годишнина от рождението му. Подкрепена и реализирана е от писателите Димитър Коруджиев, Георги Мишев и Борис Христов, както и от проф. Светлозар Игов, Елена Костова, Найден Зеленогорски – кмет на Плевен, Детелина Николова – кмет на Добрич и кинорежисьорът Станимир Трифонов.


Ивайло Петров е сред най-известните български творци. Автор е на повече от 20 книги, преиздавани многократно в България и чужбина - "Мъртво вълнение", "Преди да се родя и след това", "Объркани записки", "Баронови", "Циганска рапсодия". Романът "Хайка за вълци" за броени години се превръща в класика. Творбите му са преведени на белоруски, китайски, монголски, немски, руски, японски, румънски, френски, полски, словенски и други езици.

 

Лауреат е на Голямата награда за цялостен принос в българската книжовна култура "Христо Г. Данов" за 2002 г., на наградата "Златен век" за принос в българската култура, на Голямата награда на СУ "Св. Климент Охридски" за литература и на орден "Стара планина" – I степен.

 

През 2008 г. учредиха литературна награда на името на Ивайло Петров, по идея на същия инициативен комитет за отбелязването на 85-годишнината му. Първи носител на приза "Ивайло Петров" бе писателят Георги Мишев, който говори и на церемонията по откриването на паметната плоча-барелеф на Солунска 35.

0 0
Харесва ли ви тази статия?
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay