5 различни начина да намалите стреса през 2024-та

5 различни начина да намалите стреса през 2024-та
Pexels

Ако в списъкът ви с обещания за Нова година е да се чувствате по-спокойни, може би търсите практика извън класическите предложения "тренирайте и спете повече". 

Стресът е нормална реакция на организма при опасности или непредвидими ситуации, но нивата на хроничен стрес са свързани с различни здравословни проблеми, включително високо кръвно налягане, депресия и тревожност.

Стресът може също така да се прояви като чувство на неудовлетвореност или гняв, което може да повлияе на взаимоотношенията ни с околните.

Според експерти "щастието (или управляваният стрес) идва от това да се чувстваме балансирани и способни да управляваме неравностите по пътя, които понякога разтягат енергийните ни нива до краен предел".

Ето и пет съвета, които могат да ви помогнат да се справите по-лесно със стреса.

Не спирай с игрите

Животът наистина става "истински", когато станеш възрастен, но това не означава, че трябва да изоставиш радостта от играта в детството. Всъщност в зряла възраст участието в настолни игри остава важно за справяне с дистрес и подобряване на удовлетворението от живота. Проучване, публикувано през март 2013 г. сред близо 900 студенти, установи, че хората, които не са спрели с игрите, са имали по-ниски нива на стрес от другите участници. Първите също са по-склонни да използват здравословни стратегии за справяне със стреса. Може да изпробвате и ново хоби, което винаги сте искали да опитате, но не сте намерили време да му се насладите.

Правете неща, които не ви карат да мислите

Идеята да се излежавате пред телевизора, за да намалите стреса, може да звучи много безсмислена, но понякога може да е точно това, от което се нуждаете. Спокойните дейности, които не ангажират ума ви, могат да бъдат полезни за хора, които трудно "изключат мозъка си" и не са фенове на медитацията. Просто се уверете, че не стоите на телефона или пред телевизора поне един час преди лягане, за да не развалите съня, който също ви помага по-добре да управлявате и реагирате на стреса.

Дишайте дълбоко

Когато стресът идва към вас от всички страни е време за глътка въздух. Установено е, че дълбокото дишане е най-полезният от всички техники за дишане и медитация. Можете да го практикувате като вдишвате през носа, докато дробовете ви се напълнят наполовина, правите кратка пауза, вдишвате отново, за да напълните напълно дробовете си, след което бавно издишвате през устата. Според специалистите дълбокото дишане е доста бърз начин да се успокоите. Практикуването по няколко пъти на ден незабавно облекчава тревожните чувства и стреса.

Мускулна релаксация

Прогресивната мускулна релаксация е изключително ефективна техника за релаксация на ума и тялото, която може да се прави навсякъде, където можете да седнете или легнете само за пет минути. Тя е мощна техника от мускулите към ума, при която систематичното напрягане, а след това отпускане на мускулите често може да бъде усетено от атлетите веднага. Тази практика се изпълнява най-добре в легнало положение, но можете да я правите и от удобно седнало положение. Легнете по гръб, с изправени крака и ръце отстрани. Може да поставите възглавница или кърпа под главата си. Внимателно затворете очи и фокусирайте вниманието си върху дишането. Поемете пет дълги дълбоки вдишвания, като удължите темпото на дъха си до поне пет или повече секунди за всяко вдишване и пет или повече секунди за всяко издишване. По време на тази практика дъхът ви служи като връзка между ума и тялото ви, координирайки се с всяко мускулно свиване и освобождаване. Вдишайте, докато насочвате пръстите на краката си нагоре и назад, сгъвайки глезените към гърба и стягайки мускулите на горната част на краката. Пауза. Издишайте, за да се отпуснете. Вдишайте, докато свивате пръстите на краката си, напрягайки мускулите в долната част на краката. Пауза. Издишайте.

Бъдете благодарни

Има ли такова нещо като твърде много благодарност? Дори по време на трудности, практикуването на благодарност може да намали стреса и да подобри настроението. И това може да се направи по много начини - като например водене на дневник или закачане на снимки на нещата, за които сте благодарни - любими хора, постижения, красив залез или смислен текст. Опитайте да ги гледате по време на стресови моменти, вместо да превъртате проблеми или сравнявате живота си с този на другите. Стресът стеснява нашия фокус, блокирайки осъзнаването на всичко хубаво в живота. 

1 0
Харесва ли ви тази статия?
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay